Wybory do Rad Miejskich

Polacy odnoszą historyczne zwycięstwo w wyborach do poznańskiej Rady Miejskiej. Sytuacja powtarza się w innych miastach.

Na zdjęciu widoczni są żołnierze w niemieckich mundurach. Obrazek jest jednak utrzymany w barwach polskiej flagi, a więc w kolorach białym i czerwonym. To dlatego, że powstańcy wielkopolscy w większości wykorzystywali poniemiecki ekwipunek. - grafika artykułu
27 grudnia 1918 r. wybuchło zwycięskie Powstanie Wielkopolskie.

23 marca 1919 roku odbyły się wybory, w których po raz pierwszy polacy uzyskali przeważającą ilość mandatów radnych miejskich nad niemcami.

Swoje kandydatury zgłosilii kandydaci pochodzący z pięciu bloków: polskiego, niemieckiego, tzw. "wolnych związków", żydowskiego i Polskiej Partii Socjalistycznej. Ostatecznie, wyniki głosowania dały blokowi polskiemu 42 mandaty na 60 możliwych. Dzięki takiemu wynikowi, udało się odwrócić sytuację z lat poprzednich. Dla przykładu, po poprzednich wyborach w Radzie Miasta Poznania zasiadło jedynie dziesięciu przedstawicieli ludności polskiej.

Podobna sytuacja miała miejsce w przeważającej większości miast Wielkopolski. Moment wyborów do Rad Miejskich był ważnym etapem polonizowania administracji na ziemiach odzyskanych spod zaboru pruskiego.