Niespokojny rozejm

Przedłużenie rozejmu Niemiec z państwami Ententy przyniosło ze sobą wymierne skutki dla Powstania Wielkopolskiego.

Zołnierze obok namiotu, armaty i karabinu maszynowego. - grafika artykułu
Stanowisko artylerii Armii Wielkopolskiej na linii demarkacyjnej w Margoninie, ubezpieczane przez ckm - czerwiec 1919 r. Ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum NIepodległości w Poznaniu

Tego dnia podpisano rozejm w Trewirze - mieście w zachodnich Niemczech, pozostającym w tamtym czasie pod francuską kontrolą.

Elementem rozejmu, który Niemcy przedłużyły z państwami Ententy, stał się również front wielkopolski. Zapisy dokumentu de facto uznawały również Armię Wielkopolską jako wojsko sprzymierzone.

Jak mówi treść dokumentu:

" (...) Niemcy powinni niezwłocznie zaprzestać wszelkich działań ofensywnych przeciwko Polakom w Poznańskiem i we wszystkich innych okręgach. W tym celu zabrania się wojskom niemieckim przekraczania następującej linii: dawna granica Prus Wschodnich i Prus Zachodnich z Rosją aż do Dąbrowy Biskupiej, następnie zaczynając od tego punktu linii na zachód od Dąbrowy Biskupiej, na zachód od Nowej Wsi Wielkiej, na południe od Brzozy, na północ od Szubina, na północ od Kcyni, na południe od Szamocina, na południe od Chodzieży, na północ od Czarnkowa, na zachód od Miał, na zachód od Międzychodu, na zachód od Zbąszynia, na zachód od Wolsztyna, na północ od Leszna, na północ od Rawicza, na południe od Krotoszyna, na zachód od Odolanowa, na zachód od Ostrzeszowa, na północ od Wieruszowa, a następnie aż do granicy śląskiej."

Niemcy nie dostosowali się jednak całkowicie do powyższych zapisów. Niedawni zaborcy postanowili zatrzymać po swojej stronie niektóre miasta, np. Zbąszyń i Międzychód. Wróciły one w granice Rzeczpospolitej później, na mocy traktatu wersalskiego.

Część źródeł podaje datę 16 lutego 1919 roku jako moment zakończenia Powstania. Walki z siłami niemieckimi jednak nadal trwały, choć częściowo osłabły. Wielkopolskę czekał okres niepokojów, towarzyszący włączeniu tego obszaru w granice odrodzonej Rzeczpospolitej.