Bitwa o Chodzież

Po kilkukrotnych przejęciach i odwrotach z Chodzieży przez obie strony konfliktu, dochodzi do jednej z największych bitew Powstania.

Na zdjęciu widoczni są żołnierze w niemieckich mundurach. Obrazek jest jednak utrzymany w barwach polskiej flagi, a więc w kolorach białym i czerwonym. To dlatego, że powstańcy wielkopolscy w większości wykorzystywali poniemiecki ekwipunek. - grafika artykułu
27 grudnia 1918 r. wybuchło zwycięskie Powstanie Wielkopolskie.

Miasto zostało zajęte przez polaków 6 stycznia. Zostało ujęte w Rozkazie dziennym nr 2 z 7 stycznia 1919 roku jako element jednego z siedmiu Okręgów Wojskowych, konkretnie IV, pod zwierchnictwem Zdzisława Orłowskiego.

Jeszcze 7 stycznia wojska powstańcze zostały zmuszone do wycofania się przez nacierające siły niemieckie.

Dzień później okazało się jednak, że wchodzący w ich skład żołnierze również nie mieli czasu rozgościć się na zdobytym terenie. Wskutek wyjątkowo ciężkiej bitwy o Chodzież, ale dzięki zaskoczeniu przeciwnika atakiem miasta z trzech kierunków, oddziały polskie ostatecznie zdobyły miasto, odnosząc niewielkie straty w porównaniu z Niemcami.

Po zwycięskiej bitwie, powstańcy zostali jescze ostrzelani przez niemiecki samolot, jednak i tutaj odnieśli sukces, strącając maszynę z nieba celnym ogniem przeciwlotniczym.