Krzewy na start!

W zeszłym roku na terenie Poznania posadziliśmy prawie 9000 nowych krzewów. Jak co roku, przygotowujemy rośliny do sezonu wegetacyjnego przeprowadzając m.in. cięcia krzewów: tj. odmładzanie i prześwietlanie.

Cięcia odmładzające krzewów przeprowadza się co kilka lat. Mają one na celu usunięcie starych, uszkodzonych pędów, co zapobiega ogołacaniu się krzewów od dołu, a jednocześnie wzmacnia intensywność ich kwitnienia w kolejnych latach po cięciu - grafika artykułu
Cięcia odmładzające krzewów przeprowadza się co kilka lat. Mają one na celu usunięcie starych, uszkodzonych pędów, co zapobiega ogołacaniu się krzewów od dołu, a jednocześnie wzmacnia intensywność ich kwitnienia w kolejnych latach po cięciu

W Poznaniu dbamy o różnorodność gatunków krzewów. Żeby zdrowo rosły i kwitły, należy je odpowiednio pielęgnować i cyklicznie przycinać. Ten ostatni zabieg wzbudza wiele emocji wśród mieszkańców, bowiem w przypadku odmładzania krzewy przycinane są bardzo radykalnie.

Cięcia odmładzające krzewów przeprowadza się co kilka lat. Mają one na celu usunięcie starych, uszkodzonych pędów, co zapobiega ogołacaniu się krzewów od dołu, a jednocześnie wzmacnia intensywność ich kwitnienia w kolejnych latach po cięciu

Co 2-3 lata warto wykonać cięcie prześwietlające krzewów. Dzięki temu będą one obficiej kwitły i miały ładniejszy pokrój. Prześwietlanie polega na usunięciu martwych, starych, połamanych i nadmiernie zagęszczających krzew pędów.

Krzewy wymagają systematycznego cięcia. W ten sposób poprawia się ich kwitnienie oraz pobudza do intensywnego wzrostu. Pomaga to również utrzymać ładny, zwarty kształt krzewów i zapobiega niekontrolowanemu wzrostowi pędów.

Dzięki systematycznemu przycinaniu krzewów zwiększa się także odporność roślin na patogeny chorobotwórcze.

Bardzo często zwracają się do nas zaniepokojeni mieszkańcy, kiedy widzą mocno przycięte krzewy na swoich fyrtlach. Uspokajamy. To, w jakiś sposób i jak mocno je skracać, jest kwestią bardzo indywidualną, uzależnioną od gatunku. Przede wszystkim termin cięcia uzależniony jest od okresu kwitnienia krzewów, a cięcia wykonujemy, gdy mija już ryzyko wystąpienia poważniejszych mrozów.

Krzewy kwitnące wiosną na zeszłorocznych pędach (np. lilak, forsycja) przycinamy dopiero po kwitnieniu. Z kolei krzewy, które kwitną na pędach tegorocznych (np. tawuły, budleje ), przycina się podczas przedwiośnia lub wczesnej wiosny. 

Zabiegi związane z przycinaniem krzewów staramy się rozkładać w czasie, tak aby przynajmniej część skupin krzewów na danym terenie pozostała nie przycięta i stanowiła na dany moment siedlisko dla zwierząt.