Jak dbać o zwierzęta zimą?

Zimna aura zagościła już na zewnątrz. To czas, w którym szczególnie należy zadbać nie tylko o siebie, ale także o zwierzęta, zarówno te domowe, jak i leśne. 

Niskie temperatury czy pokrywający ziemię śnieg mogą być szczególnie uciążliwe dla czworonogów, fot. Pixabay - grafika artykułu
Niskie temperatury czy pokrywający ziemię śnieg mogą być szczególnie uciążliwe dla czworonogów, fot. Pixabay

Niskie temperatury  czy pokrywający ziemię śnieg mogą być szczególnie uciążliwe dla czworonogów, które chodzą "bosymi" łapami po zimnym podłożu. Rozwiązaniem tego problemu mogą być specjalne preparaty do smarowania zwierzęcych podeszw. Można je zakupić w sklepach specjalistycznych lub wykonać samodzielnie w domu. Alternatywą może być także zwykła wazelina. 

Małe zwierzęta, z niewielką ilością sierści, szczególnie narażone są na wychłodzenie. Spacery należy skrócić, a wychodząc na zewnątrz, warto ubrać pupila w specjalny kubraczek. 

Psy, które na stałe przebywają na zewnątrz, powinny mieć zapewniony stały dostęp do ciepłej wody. Ponadto muszą mieć przygotowaną ocieplaną, szczelną budę, w której mogą schronić się przed zimnem. 

Pomoc zwierzętom w schronisku  

Niezmiennie można wspomóc działanie poznańskiego schroniska. Potrzebna jest przede wszystkim dobrej jakości karma. Ważne jest, aby była to jedna z wymienionych na stronie schroniska. Przydadzą się także gryzaki dla psów, zabawki dla kotów czy koce, ręczniki, a także bawełniane prześcieradła i pościele. Spis potrzebnych rzeczy, rodzaje karm oraz inne możliwości pomocy, znajdują się na stronie schroniska

Ponadto pomóc można także w opiece nad zwierzętami wolno żyjącymi. O tym jak to zrobić, przeczytać można na stronie

Dbanie o leśne zwierzęta

W okresie zimowym warto zadbać także o ptaki, które nie emigrują do ciepłych krajów. Ważne jest, aby podawać im odpowiedni pokarm, aby nie wyrządzić im krzywdy. Więcej o tym można przeczytać w artykule Jak dokarmiać ptaki, żeby im nie zaszkodzić.

Chociaż nie zdarza się to często, wciąż można spotkać na swojej drodze jeża, który nie zapadł w sen zimowy. Jak postępować z tymi zwierzętami, dowiedzieć się można z artykułu Nie budź jeża.

W okresach mroźnej zimy również leśnicy wspomagają zwierzęta leśne, aby ułatwić im bytowanie. Najczęściej odśnieżają drogi leśne i miejsca występowania naturalnego pokarmu.Pozostawiają również część drzew do spałowania, czyli obgryzania kory, robią to np. jelenie. Leśnicy wykładają także soczystą karmę - owoce, buraki i kiszonki, która zimą ma uzupełnić niedostatek wody w organizmach leśnych zwierząt.

W odżywianiu leśnych zwierząt dużą rolę pełni sól. Zapotrzebowanie na nią jest pokrywane z naturalnego żeru, karmy oraz lizawek. Te ostatnie to drewniane słupy z kostką soli na jego wierzchołku, która rozpuszcza się pod wpływem wilgoci. Bardzo często zdarza się, że zwierzyna w poszukiwaniu soli udaje się na drogi przejazdowe, które zimą są nią posypywane. Nie trudno w takiej sytuacji o kolizję z leśnym zwierzęciem, warto więc zachować szczególną ostrożność.

Dla ptaków wywieszane są karmniki z ziarnem, a dla wiewiórek z mieszankami orzechów.

Czy można dokarmiać zwierzęta leśne na własną rękę?

Takie działania można podjąć jedynie w porozumieniu np. z leśniczym. Podanie niewłaściwej karmy może skutkować chorobami osłabieniem a nawet śmiercią zwierząt. Zimy w Polsce nie są także srogie, dlatego też nie ma potrzeby, by wyręczać leśników

PD